Urządzenia

Urządzenia


Nowoczesna dermatologia to zaawansowane technologicznie urządzenia, spełniające oczekiwanie diagnostyczno terapeutyczne.

Aparaturę dermatologiczną można podzielić na:

1) lasery dermatologiczne (np. do zamykania naczynek, depilacji, usuwania przebarwień i tatuaży, ewaporacji narośli skórnych, regeneracji i odmładzania skóry),
2) dermatoskopy i wideodermatoskopy do diagnostyki nowotworów skóry,
3) sprzęt kosmetologiczny: mikrodermabrazja, hydradermabrazja, kombajny kosmetyczne, maszynki do makijażu permanentnego,
4) urządzenia ultradźwiękowe (ujędrnianie skóry, wprowadzanie aktywnych składników do skóry),
5) urządzenie pomocnicze:
- chłodziarki (ochładzanie skóry w trakcie laseroterapii),
- pochłaniacze dymu laserowego, 
- ergonomiczne fotele medyczno-kosmetyczne,
- specjalistyczne oświetlenie (lamy diagnostyczno-zabiegowe, lampa-lupa, lampa ultrafioletowa Wooda),
- cyfrowe aparaty fotograficzne do dokumentacji przed i po zabiegu,
- autoklawy do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użycia,
- diatermia do koagulacji naczyń w trakcie zabiegów dermatochirurgicznych,
6) inne: fale radiowe (ujędrnianie skóry), endermologia (gł. cellulit);


FDA - Agencja ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration) – amerykańska agencja rządowa utworzona w 1906 roku. Wchodzi w skład departamentu zdrowia i usług społecznych i jest odpowiedzialna za kontrolę żywności (dla ludzi i zwierząt), suplementów diety, leków (dla ludzi i zwierząt), kosmetyków, urządzeń medycznych i urządzeń emitujących promieniowanie (w tym także niemedycznych), materiałów biologicznych i preparatów krwiopochodnych w USA. FDA jest znana z rygorystycznych przepisów dotyczących wydawania zezwoleń na dopuszczenie do obrotu leków. Przepisy te nakazują producentom stosowanie się do procedur oraz informowanie pacjentów o zagrożeniach związanych ze stosowaniem leków. Pozytywna opinia wydana przez FDA dla danego produktu spożywczego lub leku jest uznawana także poza USA za wyznacznik jakości i potwierdzenie braku negatywnego wpływu na zdrowie. W przypadku urządzeń wyznacza standard bezpieczeństwa i skuteczności, gdyż wydanie certyfikatu poprzedzone jest wieloetapowymi badaniami klinicznymi.


Oznaczenie/Oznakowanie CE umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany produkt spełnia wymagania dyrektyw tzw. "Nowego Podejścia" Unii Europejskiej (UE). Dyrektywy te dotyczą zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska, określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować. Producent oznaczając swój wyrób znakiem CE deklaruje, że wyrób ten spełnia wymagania wszystkich odnoszących się do niego dyrektyw. Aby oznakować swój wyrób znakiem CE, producent wykonuje analizy i podejmuje działania dla spełnienia odnośnych wymagań, a następnie poddaje produkt procedurze oceny zgodności z odpowiednimi dyrektywami. Przebieg i wyniki działań producent dokumentuje. Jeśli dany wyrób podlega przepisom chociaż jednej dyrektywy nowego podejścia, to bez oznakowania CE nie może być wprowadzany do obrotu ani użytkowania na terenie Unii Europejskiej.