Sebacia


tradzik zwyczajnyTrądzik zwyczajny (acne vulgaris) jest powszechnie występującą zapalną chorobą skóry, wywodzącą się z jednostki włosowo-łojowej. Szczyt zachorowań przypada na okres dojrzewania, jednak trądzik może występować u osób w każdym wieku. Zmiany skórne o różnym nasileniu występują u większości młodych ludzi, ale u 14-36% są tak nasilone, że wymagają włączenia swoistego leczenia. Podstawową formą leczenia trądziku jest farmakoterapia miejscowa oraz doustna.

tradzik zwyczajnyCo powoduje trądzik?

Trądzik jest powodowany 4 czynnikami:

 • Nadprodukcja sebum
 • Zablokowane pory
 • Namnażanie się bakterii
 • Wpływ androgenów


SEBACIA

Innowacyjna metoda leczenia trądziku prosto z USA już dostępna w Polsce. Zabieg Sebacia polega na wykorzystaniu mikrocząsteczek złota, które przy użyciu wiązki światła lasera dermatologicznego, docierają do gruczołów łojowych i pomagają zwalczyć problem u źródła. Celem zabiegu jest przebudowa gruczołów łojowych, które w skutek podgrzanych mikrocząsteczek złota, powracają do normalnych rozmiarów, co wpływa na zmniejszenie produkcji sebum oraz widoczne złagodzenie objawów trądziku.

Jakie są zalety zabiegów Sebacia?

 • Zabieg powierzchniowy obejmujący 3 przyczyny powstawania trądziku
 • Zabieg nie wymaga rekonwalescencji
 • Zabieg wykonywany bez znieczulenia

sebaciaPrzygotowanie do zabiegu:

Na 3 tygodnie przed zabiegiem należy stosować zalecone przez lekarza preparaty zawierające retinoidy i/lub preparaty złuszczające naskórek.

Przebieg zabiegu (ok. 45 min.):

 1. Oczyszczanie problematycznej partii ciała (m.in. twarz, dekolt, plecy)
 2. Wmasowanie ampułki Sebacia w skórę
 3. Zastosowanie wiązki laserowej


sebaciaPreparat Sebacia, zawierający mikrocząsteczki złota, nakładany jest na oczyszczoną skórę wybranej partii ciała objętej trądzikiem. Po aplikacji, zawartość ampułki Sebacia wmasowywana jest w skórę przy użyciu masażera, co pozwala na dotarcie substancji aktywnej prosto do gruczołów łojowych. Następnym krokiem jest zastosowanie lasera dermatologicznego, który podgrzewa mikrocząsteczki złota Sebacia znajdujące się w porach skóry. Zabieg sprawia, że nadprodukcja sebum zostaje ograniczona, a wygląd skóry pacjenta ulega poprawie.

Po wykonanym zabiegu skóra może być zaczerwieniona, jednak jest to objaw typowy, który ustępuje po około 1-2 godzinach.

*Efekty zabiegu mogą różnić się w zależności od konkretnego przypadku.

Przeciwwskazania:

 • Ciąża i okres karmienia piersią,
 • Infekcje skóry (np. opryszczka),
 • Choroby skóry takie jak: bielactwo, łuszczyca, rybia łuska,
 • Choroby nowotworowe,
 • Skóra opalona naturalnie, w solarium bądź w wyniku stosowania preparatów brązujących lub samoopalających,
 • Stosowanie leków i ziół światłouczulających,
 • Terapia doustna retinoidami i okres ponad 3 m-ce od zakończenia leczenia.


Często zadawane PYTANIA

Na czym polega zabieg Sebacia?

Zabieg Sebacia działa na źródło powstawania trądziku, czyli gruczoły łojowe. Z pomocą innowacyjnych mikrocząsteczek złota Sebacia oraz światła lasera medycznego, gruczoły łojowe zostają zmniejszone, a wydzielanie sebum ograniczone. Prowadzi to do oczyszczenia się porów i niepowstawania zapalnych zmian trądzikowych.

Zabieg Sebacia wykonywany jest w 3. sesjach w odstępie ok. 1 tygodnia.

Po jakim czasie będzie widoczna poprawa stanu skóry?

Przeprowadzone badania kliniczne pokazują, że zmniejszenie zmian trądzikowych i poprawa ogólnego stanu skóry, widoczna jest już w przeciągu 2-3 miesięcy od wykonania ostatniego zabiegu Sebacia.

Czy możliwe jest występowanie działań niepożądanych po przeprowadzonym zabiegu?

Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, wystąpienie działań niepożądanych jest możliwe. Większość skutków ubocznych przypomina działania niepożądane, występujące po wykonywaniu zabiegów z użyciem lasera dermatologicznego. Przed przystąpieniem do zabiegu Sebacia, należy skonsultować się ze swoim lekarzem w celu przedyskutowania możliwości wykonania zabiegu u pacjenta.

Jakie inne zabiegi są dostępne w leczeniu trądziku?

Najczęściej stosowanymi metodami łagodzenia trądziku są leki doustne lub miejscowe. Takie rozwiązania jednak wymagają od pacjenta systematyczności, a niektóre leki doustne, takie jak izotretynoina, wymagają ścisłego monitorowania stanu pacjenta, ze względu na występujące działania niepożądane.