Zmiany na powiekach

Kępki żółte (żółtaki)

kępki żółteBlado-żółte guzki umiejscowione nad i pod powiekami (złogi cholesterolowe), których powstawanie związane jest z nadmiernym odkładaniem się lipidów w skórze (hiperlipidemie).

Oprócz kępek na powiekach (xanthelasma), wyróżnia się kilka odmian klinicznych:

  • kępki żółte guzkowe – często dużych rozmiarów guzy umieszczone symetrycznie nad stawami
  • kępki żółte wysiewne - zmiany grudkowe rozsiane, częstsze u dzieci
  • kępki żółte linijne dłoni, kępki żółte ścięgien

Leczenie:

  • dieta niskotłuszczowa
  • farmakologiczne – leki hipolipemiczne
  • chirurgiczne usuwanie zmian guzkowych, laser CO2 ewentualnie elektroresekcja zmian na powiekach;

Gruczolak potowy (syringoma)

gruczolak potowyLiczne, nieznacznie wyniosłe ponad powierzchnię skóry, na ogół drobne wykwity grudkowate o gładkiej powierzchni, nie różniące się barwą od skóry zdrowej lub lekko brunatnawe. Najczęściej umiejscowieniem jest okolica powiek, szyja, klatka piersiowa i brzuch. Zmiany występują głównie u młodych kobiet. Nie dają objawów podmiotowych i nie mają tendencji do samoistnego ustępowania.

Leczenie:

Usunięcie chirurgiczne, laser CO2 lub elektroresekcja.


ProsakiProsaki – naskórkowe lub podnaskórkowe cysty zastoinowe powstałe w następstwie nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych z retencją mas łojowo-rogowych. Klinicznie są to drobne 1-2 mm grudki barwy białej lub białożółtej, perłowo opalizujące. Charakterystyczne są dla okresu noworodkowego i samoistnie ustępują w miarę dojrzewania gruczołów łojowych (2-4 tygodnie), ale mogą pojawić się w każdym wieku. Lokalizacja: okolica oczu, czoło (gł. łuki brwiowe), policzki, nos, prącie (gł. w wieku młodzieńczym). Leczenie: laser CO2/łyżeczkowanie – dodatkowa ekstrakcja wydzieliny łojowo-rogowej