Dermetalogia estetyczna

Dermetalogia estetyczna 

Medycyna estetyczna to dziedzina, która narodziła się z potrzeby naszych czasów. Dzięki postępowi medycyny ludzie żyją dłużej ciesząc się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną. Ponieważ naturalnym dążeniem każdego człowieka jest żyć długo, w dobrym samopoczuciu i dobrze wyglądać, lekarze medycyny estetycznej poszukują coraz nowszych i bardziej bezpiecznych rozwiązań, aby sprostać marzeniom o wiecznej młodości. Przywykliśmy sądzić, że medycyna walczy z chorobami, ale medycyna estetyczna zajmuje się przewidywaniem i zapobieganiem chorobom na długo przed ich wystąpieniem. Pomaga modyfikować styl życia tak, aby jak najdłużej można było cieszyć się dobrym zdrowiem, dobrym samopoczuciem i wysoką jakością życia. Medycyna estetyczna jest jedną z najmłodszych gałęzi medycyny i jedyną zajmującą się szeroko pojętym dobrostanem człowieka - tak w odniesieniu do urody, estetyki ciała jak i jego sprawności funkcjonalnej. Jako ruch naukowy powstała we Francji w 1973 roku utworzony przez francuskiego endokrynologa J.J. Legranda. W Polsce - 20 lat później. Nazwano ją „medicine du bienetre” - medycyną dobrego samopoczucia. Celem tej dziedziny medycyny jest estetyka człowieka będąca efektem harmonijnie i prawidłowo funkcjonującego organizmu oraz staranie o jak najdłuższe cieszenie się dobrym samopoczuciem i zachowanie wysokiej jakości życia. Promuje więc szeroko rozumianą profilaktykę zdrowotną, właściwy styl życia i profilaktykę starzenia, czyli spowalnianie jego procesów, jak najdłuższe utrzymanie sprawności życiowej, dobrego wyglądu i samopoczucia. Zapobieganie defektom estetycznym jest najskuteczniejszym i najtańszym sposobem na przeciwdziałanie przedwczesnemu starzeniu. Objawy starzenia stanowią w naszej kulturze pewne piętno, którym wyróżnia się osoba stara wśród młodszej i zdrowszej społeczności. Więc jak mawiają pacjenci „ ...chcę się starzeć z godnością, ale ...wolę jednak jak najpóźniej i ładnie”. Podstawowym celem medycyny estetycznej jest zapewnienie pacjentowi wysokiej jakości życia, to znaczy życia w pełni, w dobrej kondycji, aktywności, sprawności fizycznej i umysłowej, możliwość samodzielnego dbania o swoje potrzeby i dawania siebie innym.


Dermatologia estetycznaAby efekty leczenia były właściwe i osiągnęły zamierzony cel konieczna jest współpraca specjalistó

w różnych dziedzin medycyny i specjalności jej pokrewnych np. kosmetyczek, terapeutów masażu i specjalistów odnowy biologicznej przy znaczącym udziale lekarzy medycyny estetycznej w zakresie diagnostyki i terapii.

Medycyna estetyczna pomaga jak najdłużej zachować urodę lub odzyskać ją dzięki diecie, aktywności fizycznej i zabiegom zarezerwowanym dla lekarzy, wykorzystującym m.in. lasery, zastrzyki, peelingi i różne specjalistyczne urządzenia (np. do mikrodermabrazji). Pacjenci gabinetów medycyny estetycznej są najczęściej w zasadzie zdrowi. Ich problem to brak akceptacji własnego ciała. Zwykle skarżą się na nadwagę, cellulit i defekty skóry - przebarwienia, blizny, rozszerzone naczynka, zmarszczki.