Kriolipoliza

Kriolipoliza

 Jest metodą polegającą na chłodzeniu tkanek tłuszczowych w celu spowodowania ich rozpadu tak zwanej lipolizy (proces rozkładu hydrolitycznego triacyloglicerolu trójglicerydu) w tkance tłuszczowej prowadzący do powstania kwasów tłuszczowych i glicerolu, które uwolnione do krwiobiegu wychwytywane są przez większość tkanek (z wyjątkiem mózgu i erytrocytów) i estryfikowane do acylogliceroli lub utleniane jako główne źródło energetyczne do dwutlenku węgla i wody. Wynikiem wykonanego zabiegu jest redukcja tkanki tłuszczowej. Na skutek mrożenia tkanki tłuszczowej lipidy z komórek tłuszczowych są uwalniane i transportowane przez układ limfatyczny. Lipidy w komórkach tłuszczowych krystalizują się w wyższej temperaturze niż inne komórki zawierające wodę. Dzięki temu kriolipoliza niszczy tylko komórki tłuszczowe, a oszczędza inne tkanki, takie jak skóra, mięśnie i nerwy. Metoda ta została uznana za jedną z najbardziej skutecznych i nieinwazyjnych metod walki z otyłością miejscową. W przeciwieństwie do innych, inwazyjnych metod chirurgicznych, kriolipoliza jest nieinwazyjna, bezbolesna, bez igieł i nacięć chirurgicznych. Kriolipoliza została opracowana z myślą o pacjentach, którzy mają trudności z pozbyciem się fałdów tłuszczu na brzuchu, biodrach czy udach, nawet gdy pacjent trzyma reżim dietetyczny i prowadzi sportowy tryb życia. 


Kriolipoliza


Mimo, że nie do końca jest zrozumiały mechanizm, który prowadzi do zniszczenia tłuszczu w wyniku chłodzenia, wiemy, że ekspozycja na chłodzenie powoduje miejscowe reakcje zapalne w komórkach tłuszczowych (tzw. zapalenie tkanki podskórnej) w leczonym obszarze. To z kolei uszkadza komórki tłuszczowe poprzez ich rozerwanie, uwalniając w ten sposób zawarty w nich tłuszcz. Treści te są następnie naturalnie wypłukiwane z organizmu w ciągu ok. 2 miesięcy, za pomocą własnych mechanizmów immunologicznych.

Cooltech™ jest aparatem opracowanym przez hiszpańską firmę COCCON do zabiegów redukcji tkanki tłuszczowej. Na skutek kontrolowanej ekspozycji tkanki na zimno następuje jej selektywne uszkodzenie. Leżące powyżej skóra właściwa i naskórek pozostają nienaruszone. Po zakończeniu procesu chłodzenia martwe adipocyty są uwalniane do układu limfatycznego, a następnie metabolizowane i wydalane w naturalnym procesie fizjologicznym. Cooltech™ zapewnia bezbolesny zabieg.


Cooltech
Cooltech

Sposób działania

W trakcie zabiegu aplikator schładza tkankę tłuszczową. Temperatura zabiegowa aplikatora jest stała i wynosi -8st.C. Komórki tłuszczowe, jako te bardziej wrażliwe, pierwsze reagują na działanie niskich temperatur. Skrystalizowane trójglicerydy, są dla organizmu oznaką uszkodzenia komórki tłuszczowej. Naturalnym procesem fizjologicznym jest ich usunięcie.


Cooltech - zabieg
Cooltech - zabieg

Precyzyjnie określony czas chłodzenia zapewnia skuteczność zabiegu bez ryzyka uszkodzenia innych tkanek. Z badań klinicznych wynika, że do uzyskania apoptozy adipocytów niezbędne jest utrzymanie temperatury -8st.C przez czas nie mniejszy niż 50-60 minut. Skóra przed odmrożeniem jest chroniona za pomocą specjalnej membrany.

Podczas zabiegu aplikator nie tylko chłodzi, ale również zasysa skórę, tymczasowo redukując przepływ krwi. Zwiększa to precyzję chłodzenia na wybranym obszarze.

W trakcie jednej sesji można wykonać zabieg maksymalnie na trzech różnych obszarach np. brzuchu i udach. Można go wykonywać równocześnie na dwóch obszarach (dwie głowice pracują równolegle).

Głównym celem zabiegu jest ochłodzenie komórek tłuszczowych, aby spowodować ich obumarcie. Na skutek mrożenia doprowadzamy do ich rozpadu, następnie naturalnie usuwane są przez krew i limfę. Zamrożone komórki tłuszczowe stopniowo wydalane są z organizmu, dzięki czemu z tygodnia na tydzień po zabiegu grubość tkanki tłuszczowej ulega zmniejszeniu, a obszar na którym wykonywany był zabieg ulega wysmukleniu. Rezultatem jest redukcja krągłości zauważalna u większości pacjentów po 2 do 4 miesiącach po zakończonej serii zabiegowej. Przy zachowaniu zdrowego stylu życia utrata masy ciała jest trwała, podobnie jak w przypadku tradycyjnej liposukcji. Zabieg przeprowadza się w ramach kilku sesji, w zależności od obszaru zabiegowego oraz wielkości depozytów tłuszczowych. Czas trwania zabiegu to 70 minut. Zalecany odstęp między kolejnymi zabiegami: 8 tygodni na ten sam obszar, 4 tygodnie na pozostałe obszary.

Odczucia pacjenta po zabiegu

Po wykonanym zabiegu na danym obszarze występuje zaczerwienienie i może wystąpić drętwienie (chwilowe zaburzenie wrażliwości spowodowane działaniem niskiej temperatury) obszarów ciała poddanych zabiegowi, stan ten może się utrzymywać do kilku godzin po sesji zabiegowej. W wyjątkowych sytuacjach może pojawić się niewielki krwiak, który w ciągu kilku dni ulegnie resorpcji. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może podjąć swą normalną aktywność z uwzględnieniem ograniczenia intensywnych ćwiczeń fizycznych przez okres od 7 do 10 dni.


Cooltech - obszary działania
Kriolipoliza - obszary działania

Wskazania do zabiegu

Zabieg jest szczególnie polecany i wskazany w przypadku osób, u których komórki tłuszczowe występują miejscowo, na przykład tzw. oponka na brzuchu czy "bryczesy". Zabieg przeznaczony jest dla pacjentów, którzy pragną zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej skoncentrowanej w okolicach brzucha, na zewnętrznych stronach ud, ramionach oraz dolnej części pleców.

Idealny kandydat do zabiegu:

 • osoba ogólnie zdrowa,

 • z nadmiernym nagromadzeniem lokalnym tkanki tłuszczowej (tzw. depozyty-wybrzuszenia tłuszczu) 

 • z dobrym napięciem skóry,

 • bez rozstępów,

 • raczej nie zainteresowany procedurą chirurgiczną,

 • o masie ciała w granicach 10-15% idealnej wagi, 

 • zdyscyplinowany do przestrzegania diety i uprawiania ćwiczeń, 

 • cierpliwy, ponieważ wyniki tej procedury nie są natychmiastowe, pojawiają się stopniowo;

Ważne jest, aby zrozumieć, że procedura Cooltech nie jest metodą leczenia otyłości i nie jest substytutem metod inwazyjnych, takich jak liposukcja. 

Nie ma dowodów na to, że kriolipoliza ma negatywny wpływ na poziom enzymów wątrobowych lub lipidów we krwi (takich jak cholesterol). Liczba komórek tłuszczowych w naszym organizmie jest ustalona w momencie urodzenia, zatem nowe komórki tłuszczowe nie mogą odtwarzać się i nie ma ryzyka ich powrotu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nadmierna podaż tłuszczu w diecie i brak ruchu będą prowadziły do jego odkładania w innych obszarach ciała (wzrost rozmiarów obecnych tam komórek). Aby podtrzymać dobre efekty po zabiegu należy przestrzegać diety niskokalorycznej i uprawiać aktywność fizyczną.

Przeciwwskazania do zabiegu

 • Rozrusznik serca, implanty tkankowe,

 • Krioglobulinemia,

 • Choroba Raynaud,

 • Pokrzywka z zimna,

 • Ciąża, 

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV),

 • Przepuklina pępkowa lub pachwinowa,

 • Nadwrażliwość na zimno,

 • Miejscowe stany zapalne, otwarte rany,

 • Stan po zabiegu operacyjnym w miejscu zabiegu do 1 roku,

 • wiek <18 r.ż. i >65 r.ż.

Efekty i korzyści

Efekty po wykonaniu serii zabiegów kriolipolizy, przy zachowaniu zdrowego stylu życia są trwałe podobnie jak w przypadku tradycyjnej liposukcji. Efekt końcowy po zabiegu nie jest natychmiastowy (trzeba czekać, aż organizm pozbędzie się uszkodzonych podczas zabiegu komórek tłuszczowych), gdyż proces usuwania przez organizm uszkodzonych komórek tłuszczowych trwa kilka tygodni. Dla ścisłości informacji, warto zaznaczyć, że już po pierwszym zabiegu możemy zaobserwować znaczną różnicę, jednakże nie jest to ostateczny końcowy efekt. Można stracić 25 do 40 proc. tkanki tłuszczowej z obszaru poddanego zabiegowi.

Gwarancja

W medycynie nie ma czegoś takiego jak gwarancja. W rzeczywistości nie ma takiej terapii, w wyniku której można dać gwarancję 100% efektu. Wynika to z tego, że każdy organizm jest inny, ma inną budowę, fizjologię i różne uwarunkowania genetyczne i środowiskowe. W przypadku zabiegu kriolipolizy na efekt końcowy może wpływać także spoistość tkanki tłuszczowej, czyli stosunek ilości tkanki tłuszczowej płynnej, miękkiej do włóknistej.

Zalety Kriolipolizy Cooltech

Duży efekt pojedynczego zabiegu - każda głowica to obszar około 20x20 cm - znacznie większy obszar zabiegu to znacznie więcej zniszczonych komórek tłuszczowych i lepszy rezultat modelowania sylwetki - w zakresie zabiegów bezinwazyjnego niszczenia komórek tłuszczowych CoolTech odznacza się zdecydowanie największą skutecznością

Duża oszczędność czasu - dla osiągnięcia efektów wystarczy pojedynczy zabieg, a dzięki dwóm głowicom w ciągu 70 minut możesz wykonać dwa zabiegi na dwa różne obszary ciała - w ten sposób oszczędzasz czas i pieniądze

Trwała - zniszczone komórki już się nie odbudują - CoolTech to zabieg, którego nie musisz powtarzać bo zamiast zmniejszać komórki tłuszczowe on je skutecznie niszczy

Bezinwazyjna - zniszczone zimnem komórki tłuszczowe są usuwane z organizmu standardowymi procesami fizjologicznymi - maksimum efektu minimum ingerencji

Przebadana klinicznie- kompletne badania kliniczne oraz certyfikat CE potwierdzające bezpieczeństwo i skuteczność działania

  


Kriolipoliza-efekty-cooltech