i-lipo (lipoliza laserowa nieinwazyjna)

i-lipo to innowacyjna technologia laserowa przeznaczona do nieinwazyjnej lipolizy laserowej. Została wprowadzona na rynek brytyjski w 2007 roku przez firmę Chromogenex Technologies LTD, lidera wśród producentów technologii laserowych i IPL przeznaczonych dla Medycyny Estetycznej.

i-lipo to innowacyjna technologia lasera diodowego do frakcyjnej redukcji tkanki tłuszczowej. Wykorzystuje się ją do zabiegów:

  • Modelujących sylwetkę
  • Redukujących tkankę tłuszczową
  • Redukujących cellulit

i-lipo to idealne rozwiązanie dla tych pacjentów, którzy marzą o utracie nadmiaru centymetrów w obwodzie, a nie chcą poddawać się inwazyjnym zabiegom.


Urządzenie i-lipo pozwala na dowolne i kontrolowane modelowanie sylwetki. Jeśli mimo stosowania diety i ćwiczeń tu i ówdzie pozostaje uporczywy nadmiar tłuszczu, który zaburza proporcje sylwetki, i-lipo pomoże wyszczuplić te okolice, których odchudzenie stanowi największy problem. Urządzenie działa na te komórki tłuszczowe, które znajdują się tuż pod powierzchnią skóry. Redukcja ich zawartości w sposób tradycyjny przy pomocy diety jest praktycznie niemożliwa. Nawet w trakcie ćwiczeń fizycznych, kiedy organizm zwiększa swoje zapotrzebowanie na energię, nie pobiera jej z komórek tłuszczowych, na które działa i-lipo, tylko z tych głębiej położonych. Dlatego również te osoby, które regularnie ćwiczą, mają problem z redukcją tłuszczyku zlokalizowanego tuż pod skórą.

Mechanizm działania:


Ś́wiatło lasera kieruje się na mitochondria każdej z komórek - i-lipo wywołuje chemiczny sygnał używając dolnego zakresu światła widzialnego,

Pod wpływem działania światła laserowego dochodzi do:

- zwiększonej syntezy lipazy powodującej rozbicie trójglicerydów na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol,
- zmiany przepuszczalności błony komórkowej komórki tłuszczowej umożliwiające wydostanie się metabolitów do przestrzeni pozakomórkowej,

Naturalne metabolity są transportowane do układu limfatycznego i w tkankach ciała zamieniane na energię, m.in przez trening po zakończeniu zabiegu;

Przebieg zabiegu:

Mierzenie
Przed zabiegiem obszar, który ma być poddany zabiegowi jest dokładnie mierzony w trzech obwodach, każdy odstępie ok. 4 cm. Tuż po zabiegu pomiary są wykonywane w tych samych miejscach, dla uzyskania wiarygodnego wyniku. Pacjent uzyskuje utratę centymetrów po każdym zabiegu w serii. Średnio, po jednej sesji jest to 5 cm na trzech poziomach pomiaru. Maksymalna wartość jaką uzyskano podczas badań prowadzony na grupie 100 pacjentów to w sumie 12,5 cm, z trzech mierzonych obszarów.

Stymulacja układu limfatycznego w trakcie zabiegu
W trakcie zabiegu, do ciała pacjenta, doczepiane są malutkie głowice mające za zadanie stymulować układ limfatyczny. Wybiera się te węzły chłonne, które zlokalizowane są najbliżej obszaru, na którym wykonywany jest zabieg.

Przyłożenie głowic
Na skórę przykłada się specjalne porty laserowe emitujące wiązkę światła laserowego potrzebnego do rozbicia komórek tłuszczowych. Każda z głowic I-lipo posiada 9 laserowych diod. Głowice przykłada się do obszaru poddawanego zabiegowi i zabezpiecza przed przemieszczaniem odpowiednim pasem.

Uruchomienie lasera
́Światło lasera przenika w głąb tkanki tłuszczowej pobudzając reakcję rozpadu tłuszczu. Naświetlanie zajmuje 2-3x po 10 minut; w trakcie zabiegu nie odczuwa się bólu, pod koniec zabiegu można wyczuwać jedynie delikatne ciepło.

Kaskada biochemiczna
Następuje rozpad trójglicerydów na kwas tłuszczowy i glicerol. Naturalne elementy komórki wydostają się przez kanały w komórce. Następuje obkurczenie komórki tłuszczowej. Kwas tłuszczowy i glicerol jest transportowany do układu limfatycznego i metabolizowany.

Drenaż limfatyczny
Specjalną głowicą Ultra do masażu próżniowego wykonuje się drenaż limfatyczny celem lepszego transportu zemulgowanego tłuszczu i jego metabolitów, poprawy krążenia krwi i usunięcia cellulitu. W rezultacie skóra jest bardziej napięta i gładsza. Głowica ta posiada również diody laserowe.


i-lipo generuje wiązkę lasera w postaci kolumnowej. Dzięki zastosowanej metodzie kontrolujemy ilość uwolnionego tłuszczu, zwiększając efektywność zabiegu i zapobiegając nadmiernemu rozluźnieniu tkanki po zabiegach.

Procedura jest całkowicie bezbolesna i trwa około 10-30 minut. Po zakończeniu zabiegu należy w ciągu najbliższych kilku godzin spalić tłuszcz pozyskany w wyniku zabiegu . Zaleca się, aby w dniu zabiegu wykonać ćwiczenia fizyczne pozwalające na spalenie kalorii. Leczenie odbywa się dwa razy w tygodniu w sumie ośmiu sesjach na jednej części ciała.

Ilustracja reakcji komórek tłuszczowych

1) okrągłe komórki tłuszczowe z otaczającymi włóknami2) po 4 minutach działania lasera na dany obszar, widać, że 80% tłuszczu wydostaje się z komórek tłuszczowych poprzez błonę komórkową3) po 6 minutach działania prawie 100% uwolnionych kwasów tłuszczowych znajduje się poza adipocytamiPrzeciwwskazania:

- ciąża,
- padaczka,
- stosowanie ziół i leków światłouczulających,
- metalowe, silikonowe implanty bezpośrednio w miejscu zabiegu,
- zaburzenia rytmu, rozrusznik serca,
- choroby nowotworowe,
- choroby nerek/wątroby,
- choroby autoimmunologiczne;

i-lipo to urządzenie, które zapewnia szybką, bezbolesną i nieinwazyjną metodę natychmiastowej redukcji tłuszczu zgromadzonego pod skórą. Efekty są natychmiast widoczne i mierzalne, a zabieg trwa zaledwie 20 minut.

W połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami seria zabiegów może przynieść bardzo wyraźną i trwałą redukcję tkanki tłuszczowej, modelując wybrane obszary ciała.

Badania kliniczne i-lipo:

1) pomiar obwodu:
- średnio 4,16 cm mniej po 8 zabiegach w obrębie brzucha,
- średnio 1,5 cm mniej 8 zabiegach w obrębie uda;

2) pomiar ultrasonograficzny grubości tkanki tłuszczowej:
- badanie 1: średnio 5,1 mm zmniejszona grubość tkanki tłuszczowej bez ucisku, 1,75 mm – z uciskiem,
- badanie 2: średnio 5,6 mm zmniejszona grubość tkanki tłuszczowej bez ucisku, 4,0 mm – z uciskiem,
- ogólnie wszyscy pacjenci - średnia redukcja grubości tkanki tłuszczowej o 18%;3) redukcja masy tkanki tłuszczowej (ocena w kg):
- średnio 4,8% redukcji masy tkanki tłuszczowej po 8 zabiegach w obrębie brzucha,
- średnio 2,41% redukcji masy tkanki tłuszczowej po 8 zabiegach w obrębie uda,
- u 1 badanego redukcja masy tkanki tłuszczowej po 8 zabiegach wyniosła 7,84%;

4) badanie histologiczne z użyciem mikroskopu świetlnego:
- widoczne zmniejszenie grubości tkanki podskórnej (warstwy tłuszczu),
- redukcja wielkości komórek tłuszczowych (adipocytów),
- redukcja ilości przegród włóknistych pomiędzy zrazikami tłuszczowymi,
- przebudowa błony komórkowej adipocytów obejmująca pofałdowanie powierzchni i wydłużenie kształtu komórki tłuszczowej w porównaniu z komórką wypełnioną tłuszczem,
- brak martwicy i destrukcji otaczających struktur (naskórek, naczynia krwionośne, włókna kolagenowe);5) analiza biochemiczna:
- wzrost stężenia glicerolu do 233,5 ug/g po zabiegu i-lipo w porównaniu do 177,16 ug/g u osób nie poddanych zabiegowi (grupa kontrolna, p=0,043), co średnio daje 30% wzrost,
- wzrost syntezy kolagenu do 46,2 ug/ml w tkance poddanej zabiegowi i-lipo w porównaniu do 40,25 ug/ml w grupie kontrolnej – nie poddawanej zabiegowi (p=0,001), co średnio daje 15% wzrost syntezy; kolagen ten bierze udział w przebudowie skóry i tkanki podskórnej powodując obkurczanie tkanki tłuszczowej, co zapobiega pojawieniu się nierówności i pofałdowań po zabiegu oraz zmniejsza cellulit;

Efekty: przed i po 8 zabiegach
Zobacz też: Ujędrnianie skóry - radiofrekwencja


Czy efekty zabiegu i-lipo są trwałe?

Jak w przypadku każdej kuracji odchudzającej, uzyskanie pożądanego efektu oraz zachowanie go wymaga zmiany stylu życia.

Stosując i-lipo doradzamy Ci włączenie do procesu trwającego ok. 4 tygodnie, regularnych ćwiczeń fizycznych oraz zmianę nawyków żywieniowych. Badania udowadniają, iż zwiększenie aktywności fizycznej poprawia wyniki zabiegów I-lipo o 150%.

Jeżeli więc chcesz trwale cieszyć się swoją wymodelowaną, odchudzoną sylwetką zadbaj o odpowiednią dietę i regularne ćwiczenia.