Problemy skórne

Dermatologia jest dziedziną medycyny zajmującą się chorobami skóry, błon śluzowych i przydatków skórnych (włosy, paznokcie, gruczoły potowe i łojowe). Podstawowymi narzędziami ułatwiającymi postawienie właściwej diagnozy jest zebranie dokładnego wywiadu i badanie polegające na oglądaniu zmian. Choroby skóry rozpoznaje się m.in. dzięki znajomości tzw. wykwitów pierwotnych (np. grudka, bąbel, krosta, pęcherz) oraz wykwitów wtórnych (np. łuska, nadżerka).

Pomocne w rozpoznaniu chorób skórnych są także badania dodatkowe:

1) mikologiczne, bakteriologiczne,
2) testy alergiczne,
3) dermatoskopia/wideodermatoskopia,
4) histopatologiczne (ocena mikroskopowa),
5) immunologiczne (specyficzne przeciwciała we krwi) i immunopatologiczne (specyficzne złogi immunoglobulin w skórze i/lub naskórku),
6) genetyczne;

Dermatologia to bardzo rozległa dziedzina wiedzy medycznej, obejmująca bardzo szeroką gamę chorób. Mogą mieć one podłoże infekcyjne, uwarunkowane genetycznie, wynikać z zaburzeń różnicowania się komórek skóry itp. Mogą być również wynikiem chorób ogólnoustrojowych, które w obrębie skóry dają określony obraz.

Do najczęstszych schorzeń skórnych, z którymi zgłaszają się pacjenci ambulatoryjni należą:
- trądzik zwykły,
- trądzik różowaty,
- atopowe zapalenie skóry, wyprysk,
- łuszczyca,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- zapalenie mieszków włosowych,
- grzybice/drożdżyce skóry i paznokci,
- nadmierne owłosienie,
- łysienie,
- nadpotliwość,
- znamiona barwnikowe i nowotwory skóry;

W związku z ogromnym rozwojem w ostatniej dekadzie dermatologii estetycznej i pojawienia się rozmaitych technik zabiegowych, duża grupa pacjentów zgłasza się do gabinetów dermatologicznych z problemem:
- blizn (zanikowych i przerosłych),
- rozstępów,
- cellulitu,
- zmarszczek i utraty jędrności skóry,
- przebarwień,
- niechcianych tatuaży;

Wenerologia jest dziedziną medycyny włączoną do dermatologii, która specjalizuje się w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową. W ostatnich latach w Polsce obserwuje się przewagę zakażeń wirusowych i chlamydialnych nad bakteryjnymi (kiłą, rzeżączką). Do najczęstszych schorzeń wenerycznych usuwanych w gabinetach dermatochirurgicznych należą kłykciny kończyste i mięczak zakaźny.