Skóra owłosiona głowy

Problemy skóry owłosionej głowy

włosy Łupież

Łupież to częsty i krępujący problem. Przyczyną jego powstawania jest przyspieszone złuszczanie naskórka głowy, połączone z nasiloną obecnością drożdżaków typu Malassezia. W łupieżu suchym łuski - martwe komórki - łatwo odrywają się od skóry głowy. W łupieżu tłustym występują ogniska składające się z mocno przylegających żółtawych łusek, z towarzyszącym wzmożonym wydzielaniem sebum, podrażnieniem, zaczerwienieniem i świądem.

Łojotokowe zapalenie skóry

Przewlekłe schorzenie powodujące zmiany skórne okolic bogatych w gruczoły łojowe tj. owłosiona skóra głowy (skronie, czoło), twarz (brwi, szczególnie okolice przynosowe oraz fałd nosowo-wargowy) i górna część tułowia.

Zmiany mają charakter zapalny i uzewnętrzniają się w postaci złuszczania naskórka, zarumienionych ognisk i swędzenia. W niektórych przypadkach występuje wysięk. Łojotokowe zapalenie skóry cechuje się częstymi nawrotami. Stan zapalny prowadzi do infekcji m. in. drożdżakami i powstania opisanych zmian chorobowych.

Łupież pstry

Powierzchowne zakażenie naskórka, objawiające się żółtobrunatnymi plamami zlokalizowanymi głównie na klatce piersiowej, wywołane przez drożdżaki z gatunku Pityrosporum ovale. Pojawia się zwykle po okresie dojrzewania płciowego, bardzo rzadko występuje u dzieci.

Najczęstsza lokalizacja to klatka piersiowa, tułów, szyja i owłosiona skóra głowy.

Objawy:

  • różowe lub żółtobrunatne plamy o typowej wielkości 3–4 mm, nieregularnego kształtu, dobrze odgraniczone, o tendencji do obwodowego szerzenia się i zlewania ze sobą, tak ze zajmują duże powierzchnie skóry;
  • powierzchnia zmian ma skłonność do drobnego, otrębiastego złuszczania się;
  • świąd występuje sporadycznie;
  • plamy uwidaczniają się po posmarowaniu nalewką jodową, w lampie Wooda wykazują żółtawą lub ceglastą fluorescencję;
  • zmiany mają tendencję do nawrotów;
  • pod wpływem promieni słonecznych miejsca zmienione nie ulegają opaleniu, jest to związane z produkcją przez patogen inhibitora melanogenezy- kwasu azelainowego; stąd nazwa "pstry" odnosząca się do białych ognisk w obrębie niezmienionej, opalonej skóry.

Grzybica skóry owłosionej głowy

Choroba infekcyjna wywołana zakażeniem grzybami dermatofitowymi. Może występować zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Wymaga specjalistycznego leczenia dermatologicznego.

Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry)

Choroba zapalna skóry będąca skutkiem bezpośredniego kontaktu z alergenem, na który osoba wytworzyła uprzednio nadwrażliwość. Klinicznie wyróżnia się dwie postacie choroby: wyprysk ostry oraz wyprysk przewlekły.

Pierwotnym wykwitem jest grudka wysiękowa oraz pęcherzyk. Ogniska wyprysku kontaktowego nie są wyraźnie odgraniczone od otoczenia. Często towarzyszy im świąd. Zmiany ustępują bez pozostawienia śladu.

Najczęstszymi czynnikami wywołującymi kontaktowe alergiczne zapalenie skóry są: chrom (zapałki, farby i barwniki, cement, beton), nikiel, kobalt (ozdoby, elementy ubioru, np. guziki), formaldehyd, terpentyna, guma i kosmetyki (np. farby do włosów).

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych jest jest to powierzchniowe lub głębokie zakażenie mieszków włosowych bakteriami (gronkowce), które wnikają z zewnątrz przez mieszek włosa i ujścia przyległych do włosów gruczołów łojowych. Szczególne podatne na powstawanie stanu zapalnego mieszków włosowych są miejsca ocierane przez odzież jak kark i plecy. Zapalenie mieszka włosowego występuje w postaci powierzchniowej krosty lub zapalnego guzka otaczającego włos. Zakażone włosy dają się łatwo usunąć, ale istnieje skłonność do tworzenia nowych zmian.

Łysienie

Objaw chorobowy polegający na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Proces ten dotyczy włosów na głowie, aczkolwiek nie wszystkie obszary głowy są jemu podatne w jednakowym stopniu. Najczęściej występującym typem łysienia jest łysienie androgenowe. Jest spowodowane wrażliwością mieszka włosowego na pochodną testestoronu – dihydrotestosteron (DHT). Pod jego wpływem mieszek włosowy wytwarza coraz cieńsze i słabsze włosy, sam jednocześnie ulegając zmniejszeniu (miniaturyzacja). Na koniec tego procesu mieszek wytwarza już tylko krótki włos pozbawiony barwnika.

Częstą przyczyną wypadania włosów są zaburzenia hormonalne po porodzie, zmiany pór roku, stres, zmęczenie, nieprawidłowe odżywianie, szok emocjonalny lub pooperacyjny.

Preparaty stosowane w pielęgnacji skóry owłosionej głowy

Bioderma Node

Bioderma: Node

Gama produktów do codziennego stosowania oraz specjalistyczne preparaty do skóry z problemem łupieżu i/lub towarzyszącego mu świądu skóry. Preparaty oferują połączenie aktywnych składników i odpowiedniej konsystencji, a także są znakomicie tolerowane.

Dostępne produkty:
- Node Fluid - Łagodny, niezawierający detergentów szampon do częstego stosowania
- Node S Shampooing - Szampon odbudowujący strukturę włosa, nie zawiera detergentów
- Node S Masque - Maska odbudowująca strukturę włosa, nie zawiera detergentów
- Node K Shampooing - Szampon zwalczający uciążliwy i przewlekły łupież
- Node K Emulsion - Emulsja zwalczająca uciążliwy i przewlekły łupież w postaci suchych, grubych płatów
- Node DS+ Anti-Recidive - Szampon zwalczający uciążliwy łupież i intensywne swędzenie zapobiegający nawrotom

Ducray Kertyol

Ducray

Marka Ducray gwarantuje najwyższą jakość, bezpieczeństwo stosowania i skuteczność działania potwierdzoną przez liczne badania kliniczne. Szampony i odżywki Ducray to precyzyjna odpowiedź na różne problemy skóry głowy i włosów tj.: wypadanie włosów, łupież, tłusta skóra głowy, suche włosy etc.

1) Wypadanie włosów:
- Anaphase – Szampon w kremie
- Anacaps – Kapsułki suplement diety
- Anastim - Kuracja w ampułkach przeciw okresowemu wypadaniu włosów
- Chronostim - Kuracja w spray-u przeciw przewlekłemu wypadaniu włosów u mężczyzn Formuła dzień/noc
- Neopeptide - Kuracja w spray'u przeciw przewlekłemu wypadaniu włosów u kobiet

2) Łupież:
- Kertyol - Szampon przeciwłupieżowy - Łupież tłusty
- Selegel - Szampon przeciwłupieżowy - Łupież suchy
- Kelual DS - Szampon przeciwłupieżowy - Uporczywy łupież połączony ze świądem. Łupież suchy i tłusty
- Kelual Zinc - Tonik dermatologiczny - Łupież z towarzyszącym podrażnieniem skóry głowy
- Kertyol S - Szampon hamujący złuszczanie - Plackowate łuszczenie skóry głowy, łupież o ciężkim przebiegu, łuszczyca
- Kertyol S - Krem normalizujący rogowacenie skóry gładkiej i owłosionej - Plackowate łuszczenie skóry głowy, łupież o ciężkim przebiegu, łuszczyca

3) Włosy tłuste:
- Sabal - Szampon dermatologiczny do włosów tłustych
- Argeal – Szampon-krem na bazie delikatnej glinki

4) Wrażliwa skóra głowy:
- Elution - Szampon do wrażliwej skóry głowy
- Extra-Doux - Łagodny szampon nawilżający do częstego stosowania

5) Włosy suche:
- Nutricerat - Szampon odżywczo – odbudowujący
- Nutricerat - Spray nawilżająco-ochronny do włosów
- Nutricerat - Emulsja odżywczo-ochronna
- Nutricerat - Maseczka regenerująco-odżywcza

La Roche Posay Kerium

La Roche Posay Kerium

1) Łupież - Kwas LHA™ oferuje gładkie, intensywne mikro-złuszczanie, aby wyeliminować uciążliwy łupież. Technologia ukierunkowana na korzeń włosa umieszcza kompleks oczyszczający na skórze głowy i wprowadza do mieszków włosowych, aby leczyć łupież u źródła i zapobiegać jego nawrotom. Witamina PP dogłębnie łagodzi swędzenie.

Dostępne produkty:
- Kerium Szampon przeciwłupieżowy (łupież suchy) - Kremowy szampon przeciwłupieżowy. Mikro-złuszczający. Do częstego stosowania.
- Kerium Szampon przeciwłupieżowy (łupież tłusty) - Szampon przeciwłupieżowy w żelu. Mikro-złuszczający. Do częstego stosowania.
- Kerium DS Intensywna kuracja przeciwłupieżowa - Szampon mikro-złuszczający

2) Łysienie - Podwójne działanie przeciwko wypadaniu włosów, zgłoszenia patentowe:

Madecassoside (wyciąg z wąkrotki azjatyckiej), aktywny składnik powstały w wyniku badań nad stanami zapalnymi, do zaleczania mikro-podrażnień, które przyspieszają wypadanie włosów,

Aminexil, wiodący składnik aktywny przeciwdziałający wypadaniu włosów zwiększa przyczepność korzeni włosów do skóry głowy.

Arginina + witamina B5, aby stymulować nawadnianie cebulki włosa i produkcję naczyń włosowatych.
- Kerium Intensywna kuracja przeciw wypadaniu włosów - Intensywne zabiegi przeciw wypadaniu włosów
- Kerium Szampon przeciw wypadaniu włosów - Uzupełniający szampon do kuracji przeciw wypadaniu włosów

3) Skóra wrażliwa - Jako składnik aktywny wykorzystana została woda termalna La Roche-Posay ze względu na jej właściwości kojące, przeciwdziałające podrażnieniom w połączeniu z polisorbatem 21, ekskluzywnym środkiem optymalizującym zakres tolerowania produktu przez różne typy skóry.
- Kerium Szampon ekstremalnie delikatny - Fizjologiczny szampon z wodą termalną La Roche-Posay

Pharmena Dermena

Pharmena: Dermena

Dermena to linia produktów, hamujących nadmierne wypadanie włosów - żel oraz szampon, przeznaczone do codziennej pielęgnacji oraz odżywka wzmacniająca włosy i ułatwiająca rozczesywanie.

- hamuje wypadanie włosów
- stymuluje odrastanie włosów
- Szampon Dermena
- Żel Dermena
- Odżywka Dermena
- Szampon-żel Dermena PLUS powoduje szybkie ustępowanie objawów łupieżu i równocześnie hamuje wypadanie włosów.

Provegol szampon

SVR: Provegol extra doux

Do częstego stosowania dla wszystkich rodzajów włosów, również jako przerwa w kuracji dermatologicznej pomiędzy myciem włosów np. szamponami przeciwłupieżowymi

Doskonale oczyszcza skórę głowy i włosów, odbudowuje strukturę włosa, dzięki fitoaktywnym cząsteczkom spherulite (olej z awokado, proteiny, ceramidy), powiększa objętość włosów, dzięki polimerom kationowym, zabezpiecza włosy przed wysuszeniem dzięki kompleksowi termoaktywnemu (witamina B5 i aminokwasy)