Usuwanie blizn potrądzikowych

Usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny potrądzikowe są pozostałościami po nasilonych zapalnych wykwitach trądzika (krosty, cysty ropne). W praktyce wyróżnia się kilka typów blizn potrądzikowych:

  • zanikowe, zapadnięte

  • bibułkowate (cienkie)

  • drobne wypukłe, przymieszkowe przypominające prosaki

  • przerosłe, guzowate,

  • keloidy

Dotychczas w leczeniu blizn potrądzikowych najczęściej stosowano zabiegi eksfoliacji kwasami (gł. TCA), mikrodermabrazję oraz dermabrazję mechaniczną lub laserową (laser Er:Yag lub CO2).

Wiele z tych metod nie spełniało jednak oczekiwań pacjentów, a niektóre zabiegi (głębokie złuszczania, dermabrazje) wiązały się z długotrwałym procesem gojenia i wyłączeniem z życia społecznego.

Najskuteczniejszą obecnie, a zarazem mało inwazyjną metodą usuwania blizn potrądzikowych jest metoda frakcjonowanej fototermolizy z wykorzystaniem lasera FRAXEL. Mechanizm działania FRAXELA polega na tworzeniu w obrębie bliznowatej skóry mikrokolumien uszkodzeń termicznych, w miejscu których dochodzi do intensywnej produkcji kolagenu. W efekcie zanikowe dołki zostają wypychane ku górze, co optycznie daje efekt wygładzenia powierzchni skóry.

Jednorazowo w trakcie zabiegu możemy poddać naświetlaniu ok. 20-25% powierzchni chorej skóry. Aby zatem efekt zabiegu był pełny należy wykonać 4-6 zabiegów w odstępie ok. 1 miesiąca.
Do terapii laserem FRAXEL kwalifikują się wszystkie blizny zanikowe (wklęsłe), nie można naświetlać blizn przerosłych (wypukłe).

Środki ostrożności:

1) nie naświetlamy skóry, jeśli proces trądzikowy jest nadal czynny, a ilość wykwitów ropnych jest znaczna - w takim przypadku stosujemy najpierw leczenie farmakologiczne,

2) jeśli byłeś (-aś) leczona doustną izotretinoiną z powodu nasilonego trądzika, czas od zakończenia terapii do zabiegu z użyciem FRAXELA to minimum 3 miesiące;

Przykłady efektów pozabiegowych: laserowe usuwanie blizn potrądzikowych - fraxel laser


Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych