Usuwanie włókniaków, tłuszczaków, kaszaków i innych zmian skórnych

Usuwanie włókniaków

Włókniak - łagodny nowotwór wywodzący się z elementów tkanki łącznej skóry właściwej.

Miękki (fibroma molle) 

Występuje jako pojedynczy, uszypułowany, cielisty guzek na powłokach brzusznych lub w dużych zgięciach (pachwiny, pachy), bądź gromadnie jako guzki lub guzy w chorobie Recklinghausena razem z nerwiakowłókniakami i nerwiakami. Często spotyka się włókniaki starcze, nitkowate tzw. acrochordon (fibromate filiformes), występujące w średnim i starszym wieku, częściej u kobiet na szyi, karku i w okolicy pach. Wielkość ich waha się od 2 mm do 1cm. Najczęściej są koloru cielistego lub brunatnego i nie towarzyszą im żadne dolegliwości.


włókniaki miekkie
Włókniaki miekkie


Twardy (fibroma durum, dermatofibroma, histiocytoma) 

Uważa się, że jest on raczej wynikiem reakcji odczynowej z przerostem tkanki włóknistej niż prawdziwym nowotworem. Powstaje zazwyczaj w wyniku drobnych urazów, ukłuć skóry przez owady i zadrapań. Występuje najczęściej na skórze kończyn, na ich wyprostnej powierzchni, zwykle pojedynczo w postaci małego guzka o średnicy od 2 mm do 1 cm o zróżnicowanym zabarwieniu od czerwonego do brunatnego, o gładkiej lub szorstkiej powierzchni. Jest przesuwalny względem podłoża.


włókniak twardy
Włókniak twardy


Rozpoznanie
Ustala się zwykle na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego.

Leczenie

Włókniaki zwykle nie wymagają leczenia. Jeżeli są przyczyną dyskomfortu pacjenta lub gdy dołączają się objawy podrażnienia, nadżerki lub inne nietypowe zmiany wówczas można go usunąć laserem CO2 lub chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym.

Kaszak (cysta naskórkowa, torbiel łojowa)

Powoli rosnący w obrębie skóry łagodny guz o charakterze torbieli, wypełniony masami rogowymi i łojowymi, a także zawierający elementy mieszków włosowych.
Występują dwa różne rodzaje cyst różniące się między sobą głównie budową komórkową:

- cysta naskórkowa właściwa - występuje głównie na twarzy, karku i klatce piersiowej
- cysta przywłośna - występuje w obrębie mieszka włosowego na owłosionej skórze głowy.kaszak
Kaszak


Często mogą występować drobne powierzchniowe torbiele naskórkowe tzw. prosaki, zwykle w obrębie twarzy lub moszny.

Objawy
Cysty mają kształt kulistego, przesuwalnego względem podłoża i niebolesnego guzka o wzmożonej spoistości. Często powiększa się i przyjmuje białe lub żółtawe zabarwienie i nie towarzyszą jej dolegliwości bólowe. W przypadku, kiedy dojdzie do wtórnego zakażenia staje się zaczerwieniona, bolesna, któremu często towarzyszy przebicie się cysty i wydostanie się jej zawartości na zewnątrz.


Rozpoznanie
Ustala się zwykle na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego.

Leczenie

W przypadku prosaków postępowanie polega na nakłuciu zmian i ich delikatnym wyciśnięciu. Większe torbiele opróżnia się chirurgicznie po nacięciu zmiany sklalpelem lub usuwa w całości, co zapobiega nawrotom jeżeli w czasie zabiegu nie usunięto całej ściany torbieli. W przypadku zakażenia torbieli postępowanie polega dodatkowo na założeniu sączka w miejscu wyciętej torbieli i podawaniu antybiotyków przez 7-10 dni.

Tłuszczak

Łagodny nowotwór wywodzący się z elementów tkanki łącznej skóry właściwej. Występuje najczęściej u kobiet w młodym i średnim wieku i jest wynikiem ogniskowych przerostów komórek tkanki tłuszczowej z wytworzeniem guzków lub guzów czasem o dużej wielkości. Tłuszczaki rzadko stają się złośliwe.


tłuszczak
TłuszczakObjawy
Tłuszczaki występują najczęściej jako miękkie, pojedyncze lub mnogie podskórne guzki pokryte prawidłową skórą, przesuwalne względem podłoża. Zmiany spotyka się głównie na tułowiu, karku, pośladkach, przedramionach i ramionach. Rzadko dają objawy jednak mogą się cechować bolesnością.
Rozpoznanie:
Ustala się zwykle na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego, jednak kiedy wykwit w szybkim tempie powiększa się konieczne może być wykonanie biopsji.

Leczenie

Tłuszczaki zwykle nie wymagają leczenia. Jeżeli wykwity są przyczyną dyskomfortu pacjenta można je usunąć chirurgicznie.